fbpx
Strona główna » Blog » Ochrona przed wyłudzeniem kredytu

Ochrona przed wyłudzeniem kredytu

Awatar Justyna Chrzanowska

autor:

Do dzisiejszego artykułu zainspirowało mnie autentyczne wydarzenie z ostatnich dni. Ochrona przed wyłudzeniem kredytu to w dzisiejszych e- czasach ważna sprawa. Moi Klienci złożyli za moim pośrednictwem wniosek kredytowy do banku – wniosek o kredyt gotówkowy – dwóch wnioskodawców, małżeństwo. Wstępna zdolność przeliczona, umowy o pracę czas nieokreślony, branża niezagrożona. Pan jeden mały kredyt (rata…

Nazywam się Justyna Chrzanowska i od ponad 20 lat pomagam rodzinom wybrać najbezpieczniejszy dla nich kredyt hipoteczny.

Potrzebujesz finansowania
na zakup nieruchomości?

Do dzisiejszego artykułu zainspirowało mnie autentyczne wydarzenie z ostatnich dni. Ochrona przed wyłudzeniem kredytu to w dzisiejszych e- czasach ważna sprawa.

Moi Klienci złożyli za moim pośrednictwem wniosek kredytowy do banku – wniosek o kredyt gotówkowy – dwóch wnioskodawców, małżeństwo. Wstępna zdolność przeliczona, umowy o pracę czas nieokreślony, branża niezagrożona. Pan jeden mały kredyt (rata 100 pln), Pani nigdy nie miała żadnych kredytów. W tym przypadku nic nie wskazywało na to, iż Klienci mogliby nie uzyskać kredytowania.

Została jednak podjęta negatywna decyzja. Bank poinformował iż, odmowa udzielenia kredytu konsumenckiego dokonana została na podstawie informacji zawartych w bazie danych : Biuro Informacji Kredytowej S.A. (BIK S.A.).

Niezwłocznie poinformowałam Klientów i zapytałam o powyższą sytuację oraz zasugerowałam pobrać raport BIK korzystając z BIK.PL. Raport zawiera szczegółową historię zobowiązań: kredytowych (z bazy BIK) oraz finansowych (z bazy BIG InfoMonitor).

W raporcie BIK widocznych 6 kredytów – chwilówek, pierwsza we wrześniu 2019, kolejne w następnych tygodniach. Tylko dwie z nich spłacone w terminie, reszta z opóźnieniem. Jedna pożyczka niespłacona do dnia dzisiejszego – opóźnienie powyżej 426 dni.

Pani nigdy nie zgubiła dowodu, nigdy nie przekazywała tego dokumentu nieuprawnionym osobom. Jej dane osobowe zostały skradzione. Sprawa została zgłoszona na policję.

Opisuję tę sprawę na tyle szczegółowo, na ile mogę, aby przestrzec przed takimi sytuacjami. To nie tylko historie z telewizji, one się dzieją wśród naszych znajomych, wokół nas.

Nawet jeśli nie słyszysz o tym codziennie w wiadomościach, to wyłudzenie kredytu albo próba tego jest jednym z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce. W okresie lipiec – wrzesień 2020 roku odnotowano 1 888 prób wyłudzeń. To najwyższy wynik od czterech lat. Dane ze strony Związku Banków Polskich.

Istnieją możliwości ochrony przed wyłudzeniem kredytu. Można tego dokonać u Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Można to zrobić, chociażby za pośrednictwem internetu – wystarczy założyć konto użytkownika. Wystarczy, że założymy konto w BIK i uruchomimy alert. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał się posłużyć naszymi danymi do wyłudzenia kredytu, system od razu nas o tym poinformuje– zarówno sms-owo, jak i mailowo. Treść będzie zawierać wszystkie szczegółowe informacje na temat zdarzenia. I jeśli to faktycznie nie my składaliśmy wniosek o kredyt, należy natychmiast zacząć działać. Przede wszystkim zastrzec dowód osobisty.

Ochrona przed wyłudzeniem kredytu – jak aktywować Alerty BIK

Konto na Bik.pl założysz bezpłatnie,  Alerty BIK na 12 miesięcy to koszt 24 PLN

Wyłudzenie kredytu – jaka kara?

Za wyłudzenie kredytu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Jeśli jednak dojdzie do pokrzywdzenia banku, czyli wypłacenia świadczenia, można spodziewać się nawet wyższej kary.

Wyłudzenie kredytu – nie pomagaj oszustom

Przede wszystkim zachować ostrożność w sieci. Jeśli robimy zakupy online, rezerwujemy wakacje albo cokolwiek innego, co wymaga od nas podania newralgicznych danych, upewnijmy się, że korzystamy z bezpiecznego połączenia, a strona, na którą odwiedzamy, jest właściwa. Korzystajmy wyłącznie ze sprawdzonych usługodawców, których można zweryfikować.

SKORZYSTAJ Z ALERTÓW BIK – KLIKNIJ W PONIŻSZY OBRAZEK
 ZAREJESTRUJ SIĘ 
5 1 vote
Oceń artykuł
1
0
Would love your thoughts, please comment.x