fbpx

Wakacje kredytowe

 

Wakacje kredytowe to tak naprawdę Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom  została podpisana 14 lipca 2022 przez prezydenta i po 14 dniach weszła w życie.

Wakacje kredytowe – o co chodzi? 

Na czym polegają wakacje kredytowe? Jest to bezpłatne zawieszenie  spłaty – (nie spłata) kredytu hipotecznego. Możemy zawiesić spłatę:

 •   od sierpnia do września 2022 r. – 2 raty kredytu
 •   od października do grudnia 2022 r. – 2 raty kredytu
 •   od stycznia do grudnia 2023 r. – po jednej racie w każdym kwartale (w sumie 4 raty kredytu).

To oznacza, że:

w 2022 r. możemy zawiesić 4 raty

w 2023 r., zamiast 12 rat, zapłacimy tylko 8.

Ważne, że wakacje kredytowe nie są umorzeniem kredytu (ani żadnej jego części). Prędzej czy później i tak będziemy musieli spłacić przesunięte raty. Ale dzięki wakacjom kredytowym, będziemy to mogli zrobić później. Działa to w taki sposób, że data spłaty ostatniej raty kredytu przesunie się o czas zawieszenia spłat. W praktyce będziemy korzystali z kapitału banku przez okres dłuższy o 8 miesięcy. Wakacje kredytowe nie są traktowane jak okres kredytowania. Wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu ulegają przedłużeniu, ale nie płacimy za to odsetek ani żadnych innych kosztów. Ponosimy jedynie opłaty z tytułu ubezpieczeń powiązanych z umową kredytową (ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie nieruchomości).

Wakacje kredytowe 2022 – zasady zawieszenia spłaty kredytu

Żeby z nich skorzystać, trzeba spełnić następujące warunki:

 • Nasz kredyt hipoteczny musi być zaciągnięty przed 1 lipca 2022 r.
 • Od lipca 2022 r. do spłaty kredytu musi nam przypadać jeszcze przynajmniej 6 rat.
 • Kredyt musi być w złotówkach. Kredyty hipoteczne walutowe (indeksowane lub denominowane do waluty innej niż polska są wyłączone).
 • Nasz wniosek o wakacje kredytowe musi dotyczyć tylko: JEDNEJ UMOWY kredytowej zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, musisz złożyć wniosek o zawieszenie wykonania umowy. Wniosek możesz złożyć:

 • pisemnie,
 • mailowo,
 • przez bankowość elektroniczną – o ile Twój kredytodawca posiada taką opcję

W większości banków możesz złożyć jeden wniosek i dotyczy on wszystkich 8 rat – wyjątkiem na tą chwilę jest BNP Paribas oraz Millennium.

Z informacji jakie przekazują mi Klienci wnioski w bankach są bardzo intuicyjne i ich wypełnienie zajmuje nie więcej niż 2 minuty.

Możesz skorzystać z wakacji kredytowych i wybrać jedną z poniższych opcji:

 • Możesz nie skorzystać. Nie podejmujesz żadnych działań, nie składasz wniosku i płacisz kredyt tak, jak do tej pory. Masz do tego pełne prawo – korzystanie z wakacji kredytowych nie jest obowiązkowe.
 • Możesz skorzystać, a uzyskane w ten sposób nadwyżki zainwestować.
 • Możesz skorzystać i równowartość niezapłaconych rat po prostu wydać
 • Możesz skorzystać i równocześnie nadpłacić kredyt, wybierając niższe raty lub skrócenie okresu kredytowania.

Oczywiście każda sytuacja w gospodarstwie domowym jest indywidualna i każdy musi ją podjąć we własnym zakresie i z pełną odpowiedzialnością.

Minęło już trochę czasu od możliwości skorzystania z wakacji kredytowych. W tym czasie przeczytałam i obejrzałam dziesiątki materiałów dotyczących wakacji kredytowych i z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie i nadpłata kredytu po każdej racie. To moje zdanie, niektórzy uważają, że lepiej zainwestować inni, że odłożyć na poduszkę. Ja uważam i tu również aspekty psychologiczny bym wzięła pod uwagę, że momencie skorzystania najlepiej nadpłacić od razu i skorzystać z opcji skrócenia okresu kredytowania. Taką opcję wybrałabym w banku, gdzie mam wcześniejszą spłatę bezpłatną – bez dodatkowych opłat – prowizji za wcześniejszą spłatę.

Skorzystanie z wakacji kredytowych będzie odnotowane w naszym raporcie BIK, jednak otrzymałam informację z większości z banków informację, iż nie będzie to miało wpływu na kolejne kredytowanie nawet w trakcie trwania wakacji kredytowych.

Już w najbliższych dniach opublikuję nagranie na moim kanale YouTube – dotyczącym wakacji kredytowych i nadpłaty – już dzisiaj zapraszam serdecznie.

Masz pytania, na które chcesz uzyskać odpowiedź? Pisz śmiało.

 

 

 

 

5 1 vote
Oceń artykuł

Leave a Reply

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kornelia Klimza
5 miesięcy temu

Każdą zmianę w kredycie trzeba dobrze przemyśleć i rozważyć wszystkie za i przeciw. Dziękuję

Cresta Social Messenger
1
0
Would love your thoughts, please comment.x