fbpx

Program rządowy Mieszkanie Bez Wkładu Własnego – MBWW

Start programu 27 maj 2022

Od 27 maja banki zaczną udzielać kredytów hipotecznych bez wkładu własnego. Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” .

Program skierowany jet do osób, które mają dochody, które pozwalają na udzielenie kredytu hipotecznego. Mogą z niego skorzystać single, pary/małżeństwa, jak i rodziny wielodzietne, które w ogóle nie posiadają wkładu własnego lub mają wkład nie wyższy niż 10 % (planowane jest zwiększenie do max. 20 %).

Założenia programu
 • program wprowadza gwarancję części kredytu hipotecznego, która zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego. Kwota objęta gwarancją może stanowić nie więcej niż 20 % środków, jakie są przeznaczone na zakup nieruchomości. Czyli nie mając w ogóle wkładu własnego lub posiadając tylko 10 %, można uzyskać taki kredyt,  jakbyśmy mieli 20 %.
 • W ramach programu można uzyskać dopłatę pod warunkiem powiększenia rodziny w czasie spłacanie tego kredytu
 • Minimalny okres kredytowania to 15 lat
 • Kredyt tylko w PLN
Jakie wymogi należy spełnić, aby móc skorzystać z programu MBWW

Gwarancja wkładu własnego

 • Kredytobiorcy oraz członkowie gospodarstwa domowego nie mogą być właścicielami innej nieruchomości mieszkalnej, chyba że w skład gospodarstwa domowego wchodzi 2 lub więcej dzieci
 • Jeśli wnioskodawcy posiadają 2 lub więcej dzieci, to mogą już posiadać dom lub mieszkanie, ale jego powierzchnia nie może być większa niż:

– 50m2 – gdy jest 2 dzieci

– 75 m2 – gdy jest 3 dzieci

– 90 m2 – gdy jest 4 dzieci

-brak limitu m2 gdy jest 5 i więcej dzieci

 •  Cena kupowanego domu lub mieszkania w ramach programu musi być niższa niż limit obowiązujący w danych regionie Polski. (Planowane jest podwyższenie  limitów).  Kredyt może być przeznaczony na zakup mieszkania lub domu  z rynku pierwotnego jak i wtórnego, ale także na budowę domu oraz zakup działki i budowę na niej domu. Ponadto takim kredytem można również sfinansować wykończenie domu lub mieszkania.

Dopłata do kredytu

Jeśli w trakcie spłaty takiego preferencyjnego kredytu urodzi się drugie dziecko w rodzinie, to uczestnicy programu otrzymają 20 000 zł. W przypadku, gdy urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, to dopłata wyniesie po 60 000 zł za każde takie dziecko. Suma dopłat przy trzecim dziecku wyniesie więc 80 000 zł, a przy czwartym 140 000 zł.

Taka dopłata będzie jako „nadpłata kredytu” – środki nie będą wypłacane do ręki!

Dodatkowo muszą tą dotychczasową nieruchomość sprzedać po zakupie tej kupowanej w ramach programu. Jeśli nie dokonają sprzedaży, to nie dostaną dopłaty z tytułu urodzenia się kolejnych dzieci.

Ile wynosi gwarancja BGK
 • gwarancja, która zastępuje wymóg wniesienia wkładu własnego wynosi nie więcej niż 20 % wydatków, na które zaciągany jest kredyt
 • maksymalna kwota 100 tys. zł
 • kredyt hipoteczny będzie udzielany na 100 % ceny zakupu mieszkania lub kosztów budowy domu jednorodzinnego
Czy kredyt bez wkładu własnego będzie droższy?

Za przyznaną przez BGK gwarancję wykładu własnego trzeba będzie zapłacić dodatkową prowizję, która będzie wynosiła 1% gwarantowanej kwoty. Np.  przypadku mieszkania za 300 000 zł kwota prowizji wyniesie 300 zł (gdy BGK będzie gwarantował 30 000 zł) lub 600 zł (jeśli gwarantowana kwota wyniesie 60 000 zł).

Istnieje też ryzyko, że część banków dla takich preferencyjnych kredytów zastosuje wyższe marże.

Dodatkowe informacje

Gwarancją obejmowane są tylko nowe kredyty, a nie już te udzielone. Dopłata do kredytu w ramach powiększenia rodziny o kolejne dziecko również nie dotyczy już udzielonych kredytów. Z programu mogą skorzystać rodziny, które w przeszłości korzystały z programu „Mieszkanie dla Młodych” oraz „Rodzina na Swoim”.

Jakie banki będą brały udział w programie

Na dzień pisania artykułu swój udział w programie zadeklarowały 3 banki

 • PKO BP
 • Millennium
 • BPS

ING nie będzie uczestniczyło w programie (nie uczestniczyło również w MDM i Rodzina na Swoim). Pozostałe banki nie przekazały oficjalnej informacji czy przystąpią do programu.

 

5 1 vote
Oceń artykuł

Leave a Reply

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kornelia Klimza
Kornelia Klimza
6 miesięcy temu

Cenne informacje, dziękuję Pani Justyno

Cresta Social Messenger
1
0
Would love your thoughts, please comment.x