fbpx

Jak dbać o kredyt hipoteczny

Zanim znajdziemy nasze wymarzone M, czeka nas droga od spotkania z ekspertem kredytowym, poszukiwanie nieruchomości odpowiadającej oczekiwaniom i możliwościom, wybór banków, złożenie wniosków, decyzja kredytowa, chwila zawahania przy umowie kredytowej(czy ja pewno dobrze robię…?), podpisy pod umową, uruchomienie kredytu. Przynajmniej kilka miesięcy, czasami jest to drogą kręta, a innym razem prosta droga asfaltowa….

Później jest czasu remontu, wykończenia nieruchomości  i tutaj  czasami mamy wrażenie, że nie wykańczamy nieruchomość tylko siebie….zalanie sąsiadów, problem z ekipą remontową, krzywo położone płytki. Nawet plan od A do Z nie uchroni Cię  od wszystkiego 100 %. Ale nikt nie mówił, że w życiu dorosłych będzie łatwo.

Cel zdobyty- udało się zdobyć kredyt hipoteczny na upragnioną nieruchomość. Wprowadzasz się do własnego nowego M. Teraz wypadałoby  odpocząć od całego zgiełku i tej papierologii, urzędów itp.itd.  Niestety to nie jest, a przynajmniej nie powinien być koniec dbania o kredyt hipoteczny. Zawsze powtarzam Klientom, że kredyt musi być łatwy, aby nie przeszkadzał nam w codziennym życiu.

W trakcie trwania kredytu powinieneś dbać o hipotekę by jej spłata była łatwiejsza – co zatem musisz robić, żeby tak właśnie było. Poniżej niezbędnik 🙂

  • Spłacaj raty terminowo – wydawałoby się to sprawą oczywistą, jednak zdarzają się niestety takie przypadki, że niektórzy wolą jechać na wakacje, a ratę zapłacą jak wrócą. Hipoteka o poważna sprawa.  Zrozumiałe jest, kiedy ktoś wpadnie w kłopoty.  Historia kredytowa ciągnie się za Tobą wiele lat i nawet małe przejściowe problemy, tzw. błędy młodości, mogą się odbić czkawką, kiedy młodość będziesz miał już za sobą i spoważniejesz. Dodatkowo oprocentowanie kredytu przeterminowanego jest zdecydowanie wyższe, czyli Twoja rata również. 
  • Nadpłacaj kredyt hipoteczny – pomimo wzrostu stóp procentowych, mówi się, że kredyt hipoteczny to najtańszy pieniądz. Jest to możliwe to stwierdzenia wtedy, kiedy umiemy wykorzystać ten fakt. Oprocentowanie na lokatach dalej jest bardzo niskie i nie przynosi zysku,  dlatego staraj się cyklicznie nadpłacać kredyt, prawie w każdym banku od pierwszego dnia można to robić bezpłatnie za pomocą bankowości internetowej.
  • Sprawdzaj warunki cenowe – to, że kredyt bierzesz na 25, 30 lat nie oznacza, że masz go przez ten cały czas spłacać w tym samym banku. Na moment brania kredytu masz ustalone warunki cenowe, ale za 5, 10 lat sytuacja może być zupełnie inna. Np. brałeś kredyt przy wkładzie własnym 10 %, po kilku latach nadpłaciłeś tyle kredytu oraz wartość Twojej nieruchomości wzrosła i możesz skorzystać z oferty banku z 20 % wkładem, która jest zdecydowanie tańsza niż z  10 % wkładem. Refinansowanie kredytu pozwoli Ci znacznie obniżyć koszty kredytu.
  • Spełniaj warunki produktów dodatkowych – przyjmując zasadę, że kredyt ma być łatwy, czyli i jak najmniej produktów dodatkowych. Ale nie zawsze jest taka możliwość, a banki bardzo dobrze dopracowały umiejętność wciskania klientom produktów dodatkowych. Pierwszym takim produktem zazwyczaj jest rachunek osobisty z wpływem, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie nieruchomości, karta kredytowa z odpowiednim obrotem. Część banków ma rygorystyczne podejście i już po jednej „wpadce” podnosi marżę na pozostały okres kredytowania, inne z kolei dają kolejne szanse w następnym cyklu rozliczeniowym (3 miesięcznym).
  • Ubezpieczenie na życie i nieruchomości – większość kredytobiorców uważa ubezpieczenia jako dodatkowy, zbędny koszt. Problem w tym, że wszyscy, których spotkały złe rzeczy, prawdopodobnie nie sądzili, że coś takiego ich spotka. Osobiście uważam, że  rozsądnie jest mieć ubezpiecznie na życie nawet jeśli bank tego od nas nie wymaga. Te kilkaset złotych w trakcie roku nie jest dużym obciążeniem wobec potencjalnych problemów. Z ubezpieczeniem nieruchomości jest o tyle łatwiej, że bank tego wymaga, jednak tylko w podstawowym zakresie. Ryzyka typu zalanie, kradzież, odpowiedzialność cywilna czy szkody wyrządzone przez najemcę nie zawsze są uwzględnione.
    Jestem zwolenniczką kupna polisy poza bankiem, mamy większy wybór dostosowania zakresu ubezpieczenia pod własne potrzeb.
  • Sprawdzaj swój BIK – w przystępnej cenie możesz wykupić co jakiś czas raport Bik – będziesz widzieć, jak bank raportuje Twoją historię. Czy nie pojawiły się jakieś błędy, które należy skorygować. Warto również wykupić Alerty BIK – pisałam o tym w jednym z poprzednich artykułów.
  • Utrzymuj dalszy kontakt z ekspertem kredytowym – zawsze powtarzam Klientom, że moja współpraca z nimi nie kończy się na uruchomionym kredycie, ale mogą liczyć na mnie w każdym czasie. Dzięki temu w ewentualnych kłopotach z bankiem możesz liczyć na pomoc i szybkie informacje o tym, co się dzieje na rynku kredytów.

Powyższe punkty każdy zna, ale nie zawsze stosuje, a chciałabym uświadomić każdemu jak działaniem w niewielkim zakresie możesz sobie pomóc w prawidłowym obsługiwaniu kredytu. Kredyt ma Tobie pomagać, a nie być ciężarem. To jest produkt, który, prawidłowo użytkowany, może być bardzo pożyteczny.

5 3 votes
Oceń artykuł

Leave a Reply

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kornelia Klimza
Kornelia Klimza
8 miesięcy temu

Dziękuję Pani Justyno za kolejne cenne informacje

Cresta Social Messenger
1
0
Would love your thoughts, please comment.x