fbpx

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – praktyczne wskazówki

Od decyzji o zakupie mieszkania/domu z rynku pierwotnego, a wprowadzeniem się do niego mija sporo czasu. Po drodze – Ciebie jako przyszłego właściciela czeka sporo wyzwań, jednym z nich jest odbiór techniczny mieszkania/domu.

Odbiór mieszkania/domu od dewelopera to pierwszy etap procedury przekazywania lokali ich nowym właścicielom. Inwestor przeprowadza ją zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie deweloperskiej. Odbiór techniczny jest momentem, kiedy deweloper/inwestor udostępnia nabywcy już gotowe mieszkanie lub dom po to, żeby nabywca skontrolował zgodność nieruchomości z zawartą umową oraz z szeroko pojętymi normami budowlanymi.

Odbiór mieszkania samodzielnie czy z fachowcem?

Zanim ruszysz po odbiór mieszkania, musisz postawić sobie pytanie, czy Twoja wiedza i umiejętności są wystarczające, żeby odebrać lokal bez pomocy fachowca. Być może masz wśród znajomych osobę, która może Cię wesprzeć. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, warto zastanowić się nad poszukaniem osoby, która ma pełną wiedzę oraz narzędzia, żeby Ci pomóc.

Odbiór mieszkania/domu – na co zwracać uwagę?

Kiedy umawiasz się na spotkanie z deweloperem/inwestorem koniecznie wybierz godziny w ciągu dnia. W naturalnym świetle zobaczysz dużo więcej i łatwiej będzie ci ocenić stan nieruchomości.

Nie spiesz się – drobiazgowe oględziny nowego lokum mogą zająć trochę czasu. Odbierając mieszkanie/dom w stanie deweloperskim zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • prawidłowe osadzenie okien i parapetów,
  • równe wykończenie ścian i podłóg,
  • pęknięcia na powierzchniach ścian i podłóg,
  • bezproblemowe otwieranie i zamykanie drzwi,
  • prawidłowe umieszczenie skrzydeł drzwiowych (tak, by zmieściły się pod nimi płytki lub panele),
  • doprowadzenie mediów,
  • dostępność odpływów,
  • wszelkie atesty (np. drzwi antywłamaniowych),
  • prawidłowe działanie wentylacji, dodatkowe pomieszczenia i udogodnienia (np. miejsce w garażu, komórka)

Po wykonaniu odbioru sporządzony zostanie protokół odbioru technicznego. To właśnie w nim możesz zawrzeć wszelkie ewentualne wady i usterki wykryte podczas oględzin. Najpóźniej 14 dni od dnia podpisania protokołu deweloper jest zobowiązany doręczyć Ci oświadczenie, w którym uzna lub odmówi uznania wad oraz uzasadni swoją decyzję. Każda uznana wada powinna być usunięta w przeciągu 30 dni od dnia podpisania protokołu. Jeżeli tak się nie stanie (lub usterki wciąż będą obecne), inwestor powinien wskazać inny termin i uzasadnić swoje opóźnienie.

Odbiór techniczny mieszkania/domu a odbiór kluczy – czy to jest to samo?

Protokół przekazania kluczy do mieszkania nie jest równoznaczny z protokołem odbioru technicznego nieruchomości.

Można wyróżnić dwa rodzaje protokołów: protokół odbioru technicznego oraz protokół zdawczo-odbiorczy lokalu mieszkalnego. Pierwszy dotyczy oceny stanu lokalu – to w nim wypisać możemy wszystkie wady lokalu, drugi oprócz oceny technicznej obejmuje również zapis o wydaniu lokalu – spisanie stanu liczników i ilości przekazywanych kluczy. Mogą wydarzyć się w tym samym czasie, jednak najczęściej przy odbiorze mieszkania od dewelopera jest między nimi przerwa. Wynika ona na przykład z czasu jakiego potrzebuje deweloper/inwestor, żeby naprawić wszystkie usterki zgłoszone podczas odbioru technicznego. Po odbiorze kluczy lokal jest w twoim posiadaniu, a deweloper/inwestor może do niego wejść tylko za twoją zgodą.

Odbiór techniczny mieszkania/domu – kiedy powinien nastąpić

Ważne: przede wszystkim należy podkreślić, że odbiór techniczny powinien nastąpić przed podpisaniem aktu przenoszącym własność. Zdarza się, iż inwestorzy budują nieruchomości i sprzedają bez rachunku powierniczego – zapłata po akcie notarialnym. W takich transakcjach często inwestorzy chcą robić odbiory po akcie notarialnym, na co nie powinniście się zgodzić. Pamiętajcie odbiór techniczny przed aktem, a odbiór kluczy po akcie.

Akt notarialny podpisywany po odbiorze technicznym mieszkania jest formalnie notarialną umową przenoszącą własność nabywanej nieruchomości (własność mieszkania lub domu).

 

Zapraszam do komentowania

 

 

 

4.7 6 votes
Oceń artykuł

Leave a Reply

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Cresta Social Messenger
0
Would love your thoughts, please comment.x