fbpx

Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki

Jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości? Wydaje się być to naprawdę dobra okazja, tylko jak sprawdzić czy osoba, z którą rozmawiasz to faktyczny właściciel. Czy nieruchomość nie jest zadłużona, czy nie ma niedozwolonych wpisów? Wszystko możesz ustalić przy pomocy księgi wieczystej.

Księgi wieczyste

Księga wieczysta to swoisty dowód osobisty nieruchomości. Pomaga w określeniu stanu prawnego mieszkania, domu lub działki. Treść księgi wieczystej pomaga uzyskać wiele istotnych informacji. Kto jest właścicielem, jaka jest dokładna lokalizacja nieruchomości, jakie są jej parametry typu metraż/liczba pokoi, czy nieruchomość jest zabezpieczeniem zewnętrznego finansowania. Dzięki KW możesz zatem poznać niemal całą indywidualną charakterystykę nieruchomości, którą się interesujesz. Numer księgi wieczystej pozwala w prosty sposób sprawdzić wszystkie ważne informacje na temat każdej nieruchomości.

Ustawa o księgach wieczystych i hipotece z dnia 6 lipca 1982 r. to akt prawny regulujący funkcjonowanie ksiąg wieczystych. Rejestr ksiąg wieczystych jest prowadzony przez wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych. Każdy właściciel nieruchomości powinien dopełnić wszelkich formalności tak, aby treść księgi wieczystej odzwierciedlała stan faktyczny.

O informacjach jakie znajdują się w poszczególnych działach możesz przeczytać w moim innym artykule, który dostępny jest tutaj.

A wracając do pytania z tytułu: jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki?

Na to jest kilka rozwiązań:

  •  uzyskanie informacji od właściciela
  •  droga urzędową – możesz udać się do Sądu Rejonowego, do Wydziału Ksiąg Wieczystych lub do Starostwa Powiatowego Wydziału Geodezji i Kartografii. Musisz jednak pamiętać, że w tej sytuacji, aby uzyskać numer księgi wieczystej musisz wykazać interes prawny w tym zakresie (Art. 24, ust. 5. ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne)
  •  drogą elektroniczną po adresie lub numerze działki

Internet pozwala na zdecydowane skrócenie i ograniczenie kosztów w wielu procesach. Zdobycie numeru KW umożliwiam w nieskomplikowany sposób u mnie na stronie. Do ustalenia numeru księgi wieczystej będziesz potrzebować dokładny adres administracyjny nieruchomości lub numer ewidencyjny działki za pośrednictwem strony https://hipoteki.pl

Sprawdzenie księgi wieczystej po adresie nieruchomości wymaga, by znać miasto, nazwę ulicy i opcjonalnie numer budynku. Po wpisaniu odpowiednich danych otrzymamy z systemu wszystkie numery ksiąg wieczystych, które znajdują się obecnie w bazie. Jeśli szukasz numeru księgi wieczystej domu, to na tym kończysz. Jeśli szukasz numeru księgi wieczystej mieszkania, to musisz znaleźć na rozwijanej liście numer mieszkania, które Ciebie interesuje.

Koszt jednorazowego odnalezienia księgi wieczystej to 19,00 zł. Można skorzystać z pakietów 5, 10, 15 i wielokrotności do wykorzystania w dowolnym czasie.

Czy warto sprawdzić księgę wieczystą

Księgę wieczystą warto sprawdzić w kilku mniej lub bardziej oczywistych sytuacjach:

  • przed zakupem nieruchomości, by sprawdzić stan prawny nieruchomości
  • w trakcie rozmów z kontrahentem biznesowym, by sprawdzić jego wiarygodność.
  • gdy chcesz wynająć nieruchomość, by sprawdzić, kto jest faktycznym właścicielem nieruchomości.
  • interesujesz się działką, mieszkaniem lub domem, ale nie wiesz kto jest właścicielem nieruchomości.
Podsumowanie

Wyszukiwanie ksiąg wieczystych po adresie lub numerze działki jest nowym rozwiązaniem. Rynek nie znosi próżni i biznes bardzo szybko reaguje na wszelkie ludzkie potrzeby. Każda informacja jest na wagę złota. Dzięki zaprezentowanej możliwości możesz szybko i w dyskretny sposób dowiedzieć się szczegółów na temat jakiejś nieruchomości. Wyszukiwarka KW pozwala za niewielkie pieniądze przyśpieszyć proces znalezienia księgi wieczystej. Nie jest w 100% kompletna, gdyż baza nieruchomości z terenu całej Polski jest gigantyczna. Baza jest cały czas aktualizowana na bieżąco. Musisz wiedzieć, że niektóre nieruchomości nie mają założonej księgi wieczystej. Dotyczy to w dużej mierze lokali spółdzielczo-własnościowych. Wtedy do sprawdzenia nieruchomości będziesz potrzebować innych dokumentów np. numeru księgi wieczystej budynkowej/ blokowej.

Jeżeli masz jakieś pytania lub uwagi śmiało pisz, chętnie odpowiem na wszystkie pytania.

4 3 votes
Oceń artykuł

Leave a Reply

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kornelia Klimza
1 rok temu

Dziękuje Pani Justyno, jak zwykle bardzo cenne informacje.

Cresta Social Messenger
1
0
Would love your thoughts, please comment.x