fbpx

Zakup mieszkania i co dalej?


Wszyscy, którzy myślą, że zakup mieszkania to koniec całej papierologii i wszystkich formalności, są w wielkim błędzie. Nie da się ukryć, że po tym – wydaje się „ostatnim” –  podpisie pod umową kupna – mieszkania zostaje jeszcze kilka rzeczy, o które należy zadbać, by dopełnić wszystkich powinności wobec biurokracji.

Wraz z poniższym artykułem przejście przez ostatnie etapy po nabyciu własnego mieszkania nie wyda się takie straszne i nawet się nie obejrzysz, a wszystko już będzie załatwione.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) z tytułu nabycia nieruchomości

Ten podatek występuje jedynie w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Ciąży on na kupującym i wynosi 2 proc. wartości rynkowej nieruchomości. Opłata jest obliczana i odprowadzana przez notariusza sporządzającego umowę – to właśnie jemu kupujący przekazuje pieniądze przeznaczone na opłacenie zobowiązania.

W przypadku zakupu z rynku pierwotnego za zapłatę podatku odpowiada przedsiębiorca będący płatnikiem VAT. Podatek w tym przypadku może wynosić 8 proc. lub 23 proc. wartości rynkowej nieruchomości w zależności od powierzchni mieszkania (8 proc. poniżej 150 m kw., powyżej 150 m kw – 23 proc.). Kupujący nie ponosi żadnych kosztów z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Księga wieczysta

Gdy kupujesz mieszkanie na kredyt, obowiązkowe jest ustanowienie hipoteki i wpisanie jej do księgi wieczystej nieruchomości. Złożenie wniosku o ustanowienie hipoteki wymaga wniesienia opłaty sądowej, dokument potwierdzający złożenie wniosku (który nie oznacza wpisu do KW!) otrzymujemy w dwóch egzemplarzach – jeden przekazujemy bankowi, który na tej podstawie przelewa kredyt na nasze konto. Po kilku tygodniach otrzymamy właściwe potwierdzenie, że dokonano wpisu do księgi wieczystej – ten dokument także przekazujemy do banku, który od tej chwili zwalnia nas z tzw. ubezpieczenia pomostowego, a więc w praktyce wysokość raty nieznacznie spada.

Oczywiście opisane w tym paragrafie czynności możesz zrobić we własnym zakresie lub zlecić to zadanie notariuszowi, jeśli korzystasz z jego wsparcia.

PCC a kredyt hipoteczny

Obowiązek zapłaty PCC pojawia się w momencie ustanowienia hipoteki. Wysokość podatku jest zależna od tego, czy hipoteka ma zabezpieczać jedynie wierzytelności istniejące (np. tylko kwotę kredytu), czy może jednak także wierzytelności o wysokości nieustalonej (np. odsetki czy inne należności związane z kredytem). W pierwszym przypadku będzie wynosić 0,1 proc. wartości rynkowej mieszkania, w drugim 19 zł.

Podatek należy opłacić w ciągu 14 dni od momentu, w którym dokonano czynności opodatkowanej (w tym przypadku zakupu mieszkania). W tym samym terminie należy złożyć do US deklarację PCC-3.

Opisane w tym paragrafie czynności możesz zrobić we własnym zakresie lub zlecić to zadanie notariuszowi, jeśli korzystasz z jego wsparcia.

Członkostwo w Spółdzielni

Zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2017 –o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo spółdzielcze, która weszła w życie 9 wrzesień 2017.

Odtąd posiadacze lokatorskich i własnościowych praw do lokali stają się z mocy ustawy członkami spółdzielni. Nie wnosi się żadnych udziałów, wpisowego, ani nie potrzeba składać żadnych deklaracji członkowskich. Dzieję się to „z automatu” po podpisaniu aktu notarialnego. 

Warto jednak odwiedzić Spółdzielnię i przekazać swoje dane kontaktowe, poznać zasady opłacania czynszu, terminy rozliczeń, dane do przelewów. Dobrze podać aktualny stan wodomierza – protokół zdawczy odbiorczy. Rozliczenie zużycia wody oraz innych mediów do dnia aktu notarialnego będą na rzecz byłego już właściciela. Dowiedz się, gdzie zgłaszać ewentualne awarie, poproś o kontakt do decyzyjnej i dobrze zorientowanej osoby, bo ten przyda się w najmniej spodziewanym momencie

Poinformuj urzędy o nowym właścicielu nieruchomości

Odwiedź urząd miasta lub gminy, w rejonie którego znajduje się kupiona nieruchomość i poinformuj, że zostałeś jej nowym właścicielem, masz na to 14 dni od momentu zakupu nieruchomości. Od tej pory to Ty będziesz płatnikiem podatku od nieruchomości.Do urzędu zabierz ze sobą: kopię aktu notarialnego, którą zostaw jako załącznik do deklaracji na podatek od nieruchomości,

W tym samym miejscu załatwisz też sprawy meldunkowe – możesz zdecydować się na meldunek stały bądź tymczasowy, warto pamiętać, że obowiązek meldunkowy wciąż w Polsce istnieje. Zameldować możesz się także za pośrednictwem internetowej platformy Obywatel.gov.pl , będziesz potrzebować do tego profilu zaufanego.

Przepisz media

Wybierz się do dostawcy prądu i/lub gazowni, zarejestruj media na swoje nazwisko. Jeśli kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym, to ostatnia okazja, by sprzedający uregulował swoją część należności.

Jeśli masz mieszkanie z rynku pierwotnego, skontaktuj się z dostawcami prądu, gazu, wody i je załóż. Jeśli kupiłeś mieszkanie z rynku wtórnego, wystarczy, że liczniki przepiszesz.

Licznik prądu

Jeżeli dostawcą jest Tauron to korzystając z poniższego linka w kilku krokach to zrobisz.

Tauron – https://www.tauron.pl/przeprowadzam-sie/kupno-mieszkania-  

Licznik gazu 

 Umowę możesz zawrzeć bez wychodzenia z domu za pomocą intuicyjnego portalu eBOK lub aplikacji mobilnej mBOK. 

Możesz tego dokonać również w tradycyjny sposób w najbliższym Biurze Obsługi Klienta oraz korespondencyjnie.

Zmień adres do korespondencji

Ten punkt nie jest tak pilny, jak poprzednie, ale na fali zmian i aktualizowania danych, warto o nim pamiętać. O nowym adresie zamieszkania poinformuj pracodawcę (lub uczelnię), operatora telefonii komórkowej, bank, inne instytucje, które wystawiają ci rachunki, ewentualnych zleceniodawców, którzy wysyłają ci umowy i rozliczenia podatkowe.

Nowym adresem podziel się z rodziną i znajomymi. Będą wiedzieć, jak trafić na parapetówkę 😉

5 1 vote
Oceń artykuł

Leave a Reply

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kornelia Klimza
1 rok temu

Poruszyła Pani bardzo ważny aspekt całej niezbędnej dokumentacji przy zakupie czy nawet zamianie mieszkania. Bardzo ważny a często zapominany.

Cresta Social Messenger
1
0
Would love your thoughts, please comment.x