fbpx

Ekspert Kredytowy czy warto?

Od  22 lipca 2017 KNF rozpoczął prowadzenie rejestru pośredników kredytowych oraz ich agentów. Klient może zweryfikować, czy dany pośrednik posiada stosowne zezwolenie.

Tutaj można sprawdzić czy dana osoba posiada takie zezwolenie https://www.knf.gov.pl/podmioty/posrednictwo_kredytowe/dzial_I

Dokument ten mówi także o tym, że jesteśmy wynagradzani przez banki, a wysokość mojego wynagrodzenia jest przedstawiona do wiadomości klienta. To wszystko po to, aby cały proces był bardziej transparentny dla klienta.

Pracuję w myśl tej ustawy jako  ekspert kredytowy, ale nadal w obiegu jest potoczna nazwa doradca kredytowy. Ekspert kredytowy to niezależny doradca, ponieważ jego zadaniem jest przedstawienie ofert kredytów hipotecznych.

Jak widać w dostępnym powyżej rejestrze na dzień dzisiejszy jest ponad 7 tys. wpisanych ekspertów kredytowych. Zawód jest regulowany, ale nie oznacza to, że każdy doradca kredytowy jest dobrym ekspertem kredytowym. Generalnie bardzo trudno jest określić, który ekspert jest profesjonalistą.

Jak ten specjalista powinien działać, kim być, jak wyglądać? Należy wybrać taką osobę z głową. Jak więc to zrobić? Poniżej przedstawiam Wam kilka pomysłów i cech jakich należy szukać u specjalisty kredytowego.

Doświadczenie

Nie ma możliwości profesjonalnej obsługi bez doświadczenia. Ekspert kredytowy powinien przepracować w tym zawodzie przynajmniej kilka lat, procesując w tym czasie skutecznie kredyty hipoteczne – a więc specjalizować się właśnie w tym zakresie. Kredyty hipoteczne to skomplikowany produkt, lepiej aby ekspert kredytowy nie uczył się na Twojej sprawie.

Refrencje

Nie ma lepszej rekomendacji dla specjalisty kredytowego niż referencje wystawione przez Klientów, którym pomagał w organizacji kredytu hipotecznego. Szukając osoby, która może Tobie pomóc w wyborze, zapytaj się w swoim środowisku, wśród znajomych lub rodziny, czy nie znają nikogo godnego polecenia. Wykorzystaj również Internet, unikając jednak dużych sieciowych firm na rzecz mniejszych lokalnych, wierzę, że tu właśnie jest jakość. Dzięki widocznej aktywności masz szansę na sprawdzenie merytoryki danej osoby. Sprawdź Facebook i poszukaj tam doradców kredytowych, porównaj kilku doradców kredytowych, to normalne zachowanie klientów.

Oferta

Prawdziwy specjalista ma w swojej ofercie WSZYSTKIE banki. Każdy z banków ma swoje indywidualne cechy, niepowtarzalne gdzie indziej. Nie wiadomo, kiedy okaże się, że te indywidualne cechy będą najlepszym rozwiązaniem akurat w Twoim konkretnym przypadku. Brak któregoś z banków w ofercie profesjonalisty powoduje, że jego działanie jest ograniczone. Doradca kredytowy posiada większe doświadczenie we współpracy z bankami, niż Klient, ponieważ jest to jego praca. Dzięki temu, że zna doskonale wszystkie oferty kredytów hipotecznych pomoże wybrać taki kredyt, którego oczekuje klient.

Dociekliwość

Ekspert kredytowy powinien szczegółowo przepytać Ciebie w odniesieniu do spraw osobistych, finansowych, nieruchomości i innych mających wpływ na Twój kredyt. Czasem ta dociekliwość może wymagać od Ciebie poświęcenia większej ilości czasu niż przewidywałeś, ale nie denerwuj się.  Twoje przeświadczenia nie muszą być zgodne z rzeczywistością. Dociekliwość służy temu, by specjalista mógł zaproponować faktycznie najlepsze rozwiązania. Specjalista ds. kredytów hipotecznych nie może zapewniać Ciebie o 100% pewności uzyskania kredytu.Zawsze, nawet w pozornie najbardziej klarownej sytuacji, należy brać pod uwagę możliwość niepowodzenia. Dlatego dla zminimalizowania ryzyka należy przygotować przynajmniej 2-3 wnioski.

Oszczędność czasu i stresu

Doświadczeni doradcy kredytowi wiedzą, że kredyt hipoteczny to źródło wielu stresów. Klient dowiaduje się o tym niestety po całym procesie. Dlatego też dbają nie tylko o finansowe zabezpieczenie swoich Klientów, ale także ich komfort psychiczny. Załatwiają za nich wiele rzeczy, aby mogli spokojnie skupić się na swojej pracy. Niezależny doradca przeprowadzi Was przez całą procedurę kredytu hipotecznego – zdolność kredytowa, sprawdzenie ofert, rozmowy z bankami, przekazywanie Wam ważnych informacji, wytłumaczenie umowy kredytowej, pomoc w uruchomieniu kredytu.

Empatia

Ekspert kredytowy powinien umieć wczuć się w rolę Klienta. Sytuacje finansowe każdego z nas są bardzo różne, produkty finansowe z jednego banku nie pasują dla wszystkich. Specjalista po analizie sytuacji osobistej, finansów i nieruchomości powinien umieć wskazać słabe punkty. Czasem wręcz odradzić daną inwestycję, jeśli uzna, że jest ona ponad siły Klienta. Uzyskanie kredytu to połowa sukcesu, druga połowa to spłata bez zbędnych problemów. O ile pośrednik odpowiada głównie za pierwszą część, o tyle powinien mentalnie odpowiadać również za drugą część. Rozsądek i doświadczenie specjalisty powinny w niektórych sytuacjach studzić emocje.

Komunikacja

Komunikacja to podstawa w relacjach międzyludzkich. Dobry doradca hipoteczny musi umieć rozmawiać z ludźmi – zarówno z Klientami, jak i z ludźmi z banku. Musi odbierać telefony, oddzwaniać, odpisywać na bieżąco na maile. Swoje myśli potrafi formułować w sposób przystępny i zrozumiały.

Powody dla których warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego?

Doświadczenie – doradca kredytowy dzięki swojemu doświadczeniu pomoże sprawdzić Twoją zdolność kredytową oraz wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny spośród wszystkich dostępnych ofert na rynku.

Czas – doradca kredytowy weźmie na siebie kontakt z deweloperem lub agencją nieruchomości oraz pomoże wypełnić Ci skomplikowane dokumenty do banku, ponieważ jest to jego praca.

Stres – Chcesz oszczędzić swoje nerwy i mieć mniej stresu z procedurą kredytową – doradca kredytowy będzie zawsze do Twojej dyspozycji oraz możesz spodziewać się raportów z postępów pracy nad Twoim wnioskiem kredytowym.

Podsumowanie

Już pracując w banku zawsze miałam określony zbiór wartości, według jakich chcę pracować dla Klientów. Czy ktoś uważa to za zbędną kwestię? Chcę, aby moi Klienci mieli poczucie, że trafili do osoby z pasją, ale przede wszystkim strzegących  zasad. Jakość obsługi jest dla mnie bardzo ważna.

W praktyce oznacza to, że wykorzystuję swoją wiedzę i doświadczenie w kontaktach z bankami.

Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie pomocny, by ocenić swojego potencjalnego eksperta kredytowego.

Doradca kredytowy może za Ciebie wykonać wiele spraw oraz pomóc Ci w świadomym wyborze najlepszego kredytu, bo to jego praca.

Wierzę, że tak właśnie powinniśmy pracować dla naszych Klientów, dlatego już dziś zapraszam Cię na bezpłatne konsultacje do mojego biura.

5 1 vote
Oceń artykuł

Leave a Reply

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kornelia
2 lat temu

Jeśli ktokolwiek się zastanawia czy warto to już nie musi. Oczywiście że warto a nawet trzeba. Tysiące zawiłych formułek, zapisów jest nie do przejścia bez fachowego wsparcia. Pani Justyno dziękuję za pomoc przy naszym kredycie.

Cresta Social Messenger
2
0
Would love your thoughts, please comment.x