fbpx

Raport BIK

 

Zastanawiałeś/aś się kiedyś jak sprawdzić raport BIK oraz jak ściągnąć raport o swojej historii kredytowej? Jakie informacje się tam znajdują?

Poniżej kompletny i przejrzysty poradnik.

BIK – czyli Biuro Informacji Kredytowej (utworzone w 1997 r. przez banki i Związek Banków Polskich) jest głównym źródłem informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce. Gromadzi i udostępnia informacje o tym, jak uczestnicy rynku – osoby fizyczne oraz podmioty gospodarcze, realizują swoje zobowiązania kredytowe i finansowe (kredyty gotówkowe, hipoteczne, firmowe i chwilówki).

Grupa BIK działa na rzecz całego systemu bankowego w Polsce. Wymienia informacje pomiędzy sektorem bankowym i przedsiębiorcami wszystkich branż.

W bazie BIK znajdują się wszystkie zobowiązania kredytowe zaciągnięte na terenie Polski. Dotyczy to obecnych zobowiązań oraz już tych spłaconych bez względu na to czy były spłacane terminowo czy z opóźnieniem. Informacje o terminowości spłat pomagają bankom w określeniu wiarygodności kredytobiorcy. Szczególnie istotne są zobowiązania, które nie były prawidłowo obsługiwane. Te mogą przeszkodzić w uzyskaniu kredytu hipotecznego, gotówkowego czy firmowego.

Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny powinieneś pobrać raport kredytowy i sprawdzić swój BIK. Czasem nie mamy świadomości jakie informacje się tam znajdują. W swojej pracy zawodowej wielokrotnie spotykałam się z sytuacją, że Klient nie miał  świadomości o karcie kredytowej z hipermarketu. Nigdy jej nie użył, sam plastik dawno wylądował w koszu albo w dolnej szufladzie, ale opłaty roczne, a czasem nawet miesięczne naliczały się i generowały negatywną historię.

A zatem do dzieła – jak sprawdzić BIK

Korzystając z BIK  będziesz mógł pobrać raport.

Możesz zamówić pojedynczy Raport BIK  koszt 39 PLN

lub 12 Raportów na rok i korzyści dodatkowe – Alerty BIK to koszt 99 PLN.

  • Raport BIK zawiera szczegółową historię Twoich zobowiązań kredytowych (z bazy BIK) oraz finansowych (z bazy BIG InfoMonitor)
  • Możesz prześledzić historię poszczególnych rat kredytu oraz szczegóły innych zobowiązań
  • Raport BIK zawiera również wskaźnik Twojej sytuacji płatniczej. Dzięki niemu od razu zobaczysz, czy nie masz opóźnień w płatnościach
  • W Raporcie BIK znajdziesz także tzw. scoring, czyli ocenę punktową BIK.               

Otwórz przykładowy raport – kliknij tutaj

Poniżej wyjaśnienia poszczególnych informacji zawartych w raporcie

Wskaźnik BIK – Wskaźnik podpowie Ci, czy aktualnie nie masz problemów z regulowaniem swoich zobowiązań. Czytelne ikony ułatwią szybką ocenę Twojej sytuacji płatniczej.

 

Ocena punktowa (tzw. scoring) pomaga Ci w spojrzeniu na swoją wiarygodność kredytową oczami banku. Im wyższa ocena punktowa, tym mniejsze ryzyko wiąże się z udzieleniem Ci kolejnego kredytu.

 

Podsumowanie spłacanych kredytów – najważniejsze informacje o Twoich zobowiązaniach finansowych – na jeden rzut oka. Czytelne ikony ułatwią Ci szybką ocenę stanu poszczególnych zobowiązań. Kolor zielony – wszystko spłacane w terminie, kolor żółty – wystąpiły opóźnienia, kolor czerwony – kredyt nie jest spłacany.

 

 

Postęp w spłacie kredytów – Szybko ocenisz, ile kredytu już spłaciłeś.

 

Szczegółowa historia spłaty – Znajdziesz tu dokładne informacje o tym, jak spłacałeś poszczególne raty kredytu. Możesz sprawdzić, kiedy nastąpiło opóźnienie bądź jego spłata.

 

Alerty BIK – dlaczego warto aktywować Alerty BIK ?

Zwłaszcza teraz, gdy większość naszej aktywności odbywa się online, każdy z nas jest szczególnie narażony na kradzież danych osobowych lub ich wyciek.

Oszuści nie próżnują. Dzięki usłudze Alert BIK otrzymasz SMS i email, przy każdej próbie zapytania o Twoje dane, zapytanie o kredyt. Zostaniesz również powiadomiony, gdy ktoś będzie Cię sprawdzał w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Dzięki temu dowiesz się np., że ktoś chce wyłudzić abonament komórkowy lub w Twoim imieniu zawiera umowę na dostawę gazu.

Jak pobrać raport?

Aby pobrać Raport BIK, musisz założyć konto w portalu BIK. Zrobisz to w kilka chwil.


Cały proces jest bardzo intuicyjny i przebiega bezproblemowo. Przygotuj skan/zdjęcie swojego dowodu osobistego i numer rachunku bankowego, do którego tylko Ty jesteś właścicielem.

Bezpieczeństwo danych

Od 2015 roku jakość bezpieczeństwa informacji BIK potwierdza certyfikat normy PN-ISO/IEC 27001. Informacje gromadzone i udostępniane przez Biuro Informacji Kredytowej obejmują dane osobowe chronione przepisami ustawowymi. Stosowane w BIK zabezpieczenia spełniają najwyższe wymagania jakościowe oraz opierają się na uznanych międzynarodowych wzorcach.

Mam już raport! Co dalej ?

Raport należy poddać analizie.  Sprawdzenie swojego BIK co do zasady nie jest trudne, chyba że Twoja historia jest bardzo obszerna lub miewałeś/aś  jakieś opóźnienia. Warto skorzystać ze wsparcia eksperta kredytowego. Widziałam już wiele raportów, pomogę sprawdzić i ocenić Twoją historię kredytową.

Nie mam historii kredytowej! 

Jeśli nie zaciągnąłeś/aś nigdy zobowiązania kredytowego, to w raporcie nie będzie informacji na temat kredytów (credit score). Znam wiele przypadków, gdy moi klienci – nie mając żadnej historii kredytowej – uzyskali kredyt hipoteczny. Kredyty hipoteczne mają swoją specyfikę i nie wymagają, aby mieć historię w BIK.

Dlaczego warto sprawdzić swój Raport BIK

Kilka lat temu brałeś kredyt  poprzez portal do zakupów? Nie miałeś dostępu do obsługi rachunku kredytowego.

Poniżej kilka przykładów, które mogą być dla Ciebie totalnym zaskoczeniem. Sprawdź, czy któreś z nich przypadkiem Ciebie nie dotyczą. W banku będzie widać Twoje dotychczasowe “dokonania” jak na talerzu.

  1. Raty zero %  – Spora część tego typu produktów finansowych to tak zwane raty bezkosztowe lub co gorsza karty kredytowe.  Pomimo, iż sprzęt może być już dawno spłacony, ostatnia rata była innej wysokości niż poprzednie. Karta kredytowa ma opłatę roczną, o której nie zostałeś poinformowany. Kredyt się nie zamknął z powodu braku kilku złotych.  Koniecznie przetrzymuj na takie wypadki potwierdzenie całkowitej zapłaty za zobowiązanie.
  2. Współkredytobiorca w umowie kredytowej – zgadzając się na kredyt z drugą osobą, musisz wiedzieć, że cała rata oraz wysokość zaciąganego kredytu jest również Twoim zobowiązaniem. Zmniejsza to Twoją zdolność kredytową oraz ewentualne opóźnienia w spłacie przez Twoich bliskich mogą się odbić negatywnie na Twoich szansach w staraniu się o kredyt gotówkowy, hipoteczny lub inny.
  3. Kiedyś miałem bezpłatne konto studenckie – To jest niemal klasyk. Student, czyli lekkie podejście do życia, zaaferowany wszystkim dookoła tylko nie obowiązkami. Kto by się tam przejmował rachunkiem bankowym sprzed 10 lat. Nie masz zaświadczeń potwierdzających zamknięcie swoich rachunków? Niektóre banki raportują nieopłacane rachunki bankowe jako opóźnienia w BIK. Niczego nieświadomy człowiek po 10 latach może mieć zaległości na poziomie 1 000 PLN, powyżej kilku lat. Kwota nieduża, ale może doprowadzić do negatywnej oceny Twojego wniosku.
  4. Bank nie zamknął zobowiązania – Miałeś jakiś czas temu kartę, limit lub produkt ratalny. Spłaciłeś i sądzisz, że wszystko jest w porządku. Co, jeśli wynikła jakaś mała niedopłata? Banki zwyczajowo o małych niedopłatach nie informują. Karta lub limit mogą widnieć jako niezamknięte, czyli teoretycznie dalej obciążają naszą zdolność kredytową.
  5. Błędy z winy banku – Spłacasz zobowiązania prawdopodobnie terminowo. W bankach pracują tylko ludzie. Ludzie jak to ludzie – potrafią popełniać błędy, przez co Twoja historia kredytowa może być nieprawidłowo raportowana

Podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, jak zamówić raport BIK pod kątem uzyskania kredytu hipotecznego, to prawdopodobnie ten artykuł pomoże Ci w uzyskaniu wielu odpowiedzi. Wyjaśniam istotne powody, dlaczego należy ściągnąć informacje na temat swojej historii kredytowej. Ponadto dowiesz się, jak się należy do tego przygotować oraz ile trwa cała operacja pobrania historii kredytowej. Kredyt hipoteczny to poważna inwestycja. W większości przypadków zakupu nieruchomości należy wpłacić zadatek. Decyzja negatywna z powodu złej historii kredytowej nie jest powodem zwrotu zadatku Odpowiedz sobie sam czy warto ponosić tak duże ryzyko. Sprawdzenie swojego BIK oraz wykluczenie potencjalnych problemów z tytułu złej historii kredytowej to jeden z podstawowych kroków, jakie należy wykonać przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. Warto też byś zainteresował się innymi bazami typu: KRD, Infomonitor, Bankowy Rejestr. Tam również banki będą szukać informacji o Tobie.

Masz pytania? Skontaktuj się ze mną, odpowiem na każde Twoje pytanie.

5 1 vote
Oceń artykuł

Leave a Reply

1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kornelia
2 lat temu

Serdecznie polecam wszystkim usługi w doradztwie finansowym u Pani Justyny. Nikt tak dobrze nie wyjaśni tych wszystkich zagmatwanych i skomplikowanych terminów.

Cresta Social Messenger
1
0
Would love your thoughts, please comment.x