fbpx

Kredyt czy wynajem?

Kredyt czy wynajem?

Kredyt hipoteczny czy wynajem nieruchomości? To jedno z ważniejszych pytań, jakie zadają sobie osoby, które poszukują własnego miejsca.

Zgodnie z raportem  – Rynek Mieszkaniowy w Polsce 2020 Emmerson Evaluation w stolicy Śląska ceny nowego mieszkania wzrosły o 8 % i ukształtowały się na poziomie 6230 zł. Natomiast dla mieszkań na rynku wtórnym wzrosła o 17 % i wyniosła 4650 zł/mkw. Ceny w miastach poza Katowicami kształtują się na rynku pierwotnym na poziomie 5025 zł, a na rynku wtórnym cena 3460 zł/mkw.

Oznacza to, iż modelowe mieszkanie na rynku pierwotnym ok 50 mkw kosztuje średnio 311 tys.zł  w Katowicach i poza Katowicami średnio 251 tys.zł.

Porównam to do kosztu kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny na takie mieszkanie to koszt miesięczny ok 1350 zł (Katowice) oraz ok. 1100 zł (Aglomeracja Śląska). Założyłam cenę z danego miasta, metraż 50mkw, wkład własny na poziomie 10 % i dwudziestopięcioletni okres kredytowania.

Wniosek jest taki, że jest duża różnica pomiędzy kosztem wynajmu a kredytem. Oznacza to, że chęć posiadania kredytu hipotecznego wydaje się być naturalna.

Zakup mieszkania – od czego zacząć?

Jeśli wybieracie kredyt hipoteczny na zakup mieszkania to Waszym pierwszym krokiem powinno być spotkanie z ekspertem kredytowym. Zakup mieszkania wymaga, aby posiadać wkład własny, minimum 10 % ceny zakupu. Środki na wkład własny nie mogą pochodzić ze źródeł takich jak pożyczka czy inne zobowiązania.

Na spotkaniu ze mną policzymy zdolność kredytową  (wysokość dochodu, kredyty, limity, inne zobowiązania). Na tej podstawie będziecie mogli rozpocząć poszukiwanie nieruchomości. Określisz swoje możliwości dotyczące ceny zakupu mieszkania oraz będziesz gotowy do działania.

Kredyt czy wynajem? Jak podjąć decyzję o zakupie mieszkania?

Kredyt czy wynajem ta wątpliwość towarzyszyła również w moim życiu. Kilka lat wynajmowałam mieszkanie, ale doszłam do wniosku, że lepiej spłacać kredyt i posiadać własne mieszkanie. Na podstawie własnych doświadczeń mogę śmiało powiedzieć, że było to dobre rozwiązanie. Kupno mieszkania choć nie jest łatwą decyzją, jest na pewno elementem porządkującym pewien etap w życiu.

Jakie koszty spotkają Cię przy zakupie mieszkania?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że kupno mieszkania może wiązać się ze sporymi wydatkami. Pogrupowałam je w podziale na rynek wtórny i pierwotny. Często Klienci nie maja świadomości o tym, że koszty zakupu nieruchomości mogą składać się z tak wielu czynników.

Rynek Wtórny
 • Podatek PCC – 2 % od ceny zakupu;
 • Taksa Notarialna – zależy od Notariusza, ale zwykle jest w przedziale 1- 1,2 % ceny zakupu nieruchomości;
 • Agencja Nieruchomości – jeżeli występuje to zależy od tego, na co się zgodziliście, może być to stawka pomiędzy 2 % do 3,5 % brutto z podatkiem Vat;
 • Prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego – jeżeli występuje w wybranej ofercie to średnia na rynku wynosi w przedziale 1 % -2,5 % (często zdarzają się oferty bez opłaty za udzielenie kredytu lub opłata może być wliczona w kwotę kredytu);
 • Remont mieszkania – o ile kupowane mieszkanie wymaga remontu;
Rynek Pierwotny
 • Taksa Notarialna za umowę deweloperską i oddzielnie za umowę przyrzeczoną – zależy od Notariusza, za pierwszy akt notarialny – umowę deweloperską około 1000 zł oraz 2-5-4,5 zł za umowę przeniesienia własności;
 • Agencja Nieruchomości – jeżeli występuje to zależy od tego, na co się zgodziliście, może być to stawka pomiędzy 1 % do 2,5 % brutto z podatkiem Vat;
 • Prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego – jeżeli występuje w wybranej ofercie to średnia na rynku wynosi w przedziale 1 % -2,5 % (często zdarzają się oferty bez opłaty za udzielenie kredytu lub opłata może być wliczona w kwotę kredytu);
 • Remont mieszkania – dla uproszczenia można przyjąć średnio 1 tys.- 1,5 tys. zł za metr kwadratowy;
Kredyt czy wynajem? Zalety zakupu mieszkania oraz wynajmu

Zalety posiadania mieszkania na kredyt:

 • Mieszkasz na swoim
 • Możliwość aranżacje według swojego gustu
 • Po spłacie kredytu mieszkanie staje się Twoim majątkiem
 • Poczucie stabilizacji

Zalety wynajmu mieszkania:

 • Swoboda i wolność w możliwościach zmiany miejsca zamieszkania
 • Wszelkie remonty i naprawy są po stronie właściciela nieruchomości
 • Oszczędności zostają na koncie, zamiast wydatku na wkład własny

Podsumowanie

Życzę wybrania najlepszego rozwiązania, z którym będziecie szczęśliwi. Jeżeli potrzebujecie wybrać kredyt hipoteczny to zapraszam do mojego biura. Bezpłatnie pomogę Wam wybrać najlepszy kredyt na zakup mieszkania.

5 1 vote
Oceń artykuł

Leave a Reply

3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kornelia
2 lat temu

To właśnie Pani Justyna – pełny profesjonalizm i proste wyjaśnienie tych skomplikowanych prawnych spraw. Polecam.

Lesserr
2 lat temu

Świetny wpis Pani Justyno.
Pozdrawiam serdecznie,
L4M

Cresta Social Messenger
3
0
Would love your thoughts, please comment.x