fbpx

Czego nie robić przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego

Jeżeli poważnie myślicie o kredycie hipotecznym, to dobrze jest wiedzieć, że Wasze niektóre decyzje mogą bardzo utrudnić przyznanie kredytu. Czego nie robić przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego? Zdaję sobie sprawę, że nie na wszystko macie wpływ, a życie samo pisze swoje scenariusze. Jednak z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że duża część kredytobiorców spokojnie mogłaby podjąć  zmiany życiowe później, już po przyznaniu kredytu.

Zmiana pracy

Oczywiste? ale wcale tak nie jest. Wydawać by się mogło, że zmiana pracy na lepszą, za wyższą pensję (wyższa zdolność kredytowa) nie stanowi problemu z kredytem. Niestety takie oczywiste nie jest dla wszystkich. Widziałam sporo sytuacji, w których osoby zainteresowane kredytem hipotecznym musiały odsunąć w czasie ubieganie się o kredyt hipoteczny. Ekspert kredytowy podpowie Ci czy w Twojej sytuacji problem się pojawi. W większości banków po zmianie pracy będziesz musiał poczekać. W większości banków minimalny czas oczekiwania po zmianie pracodawcy to 3 miesiące – w zależności od umowy – czas określony/ czas nieokreślony. Taka zmiana ogranicza Twój wybór banków w których możesz otrzymać finansowanie. Są też banki, które akceptują 1 miesiąc zatrudnienia. Dotyczy tylko umowy na czas nieokreślony i  przypadku udokumentowania ciągłości zatrudnienia.

Działalność gospodarcza

Ta sytuacja jest zdecydowanie gorsza niż zmiana pracodawcy. Czas, który będziecie musieli poczekać z ubieganiem się o kredyt hipoteczny to już nie, 2-3 miesiące a minimum 12 miesięcy!!! Większość banków zaakceptuje dochody uzyskiwane z tyt. prowadzenia działalności gospodarczej pod warunkiem, że firma jest prowadzona od minimum roku. Są banki, które wymagają nawet dłuższego okresu – 2 lata prowadzenia działalności gospodarczej.

Długotrwałe zwolnienie lekarskie

Pobyt na długotrwałym zwolnieniu lekarskim powoduje, że podmiotem, który wypłaca pensję przestaje być pracodawca, a staje się nim Zakład Ubezpieczeń Społecznych.  Pomimo, że na zwolnieniu lekarskim otrzymujecie wynagrodzenie to niektóre banki opornie do tego podchodzą. Banki niechętnie podchodzą do tego rodzaju dochodu. Mało tego, jeżeli to ZUS jest płatnikiem mogą nawet odrzucić taki wniosek. Skąd taka decyzja? Osoba na zwolnieniu lekarskim i to na długotrwałym zwolnieniu może w każdej chwili stać się osobą niezdolną do pracy, a co za tym idzie nie będzie mieć pieniędzy na spłacanie zobowiązania. Banki chronią się przed tego rodzaju ryzykiem i nie udzielają kredytów hipotecznych klientom, którzy nie są aktywni zawodowo. Przebywanie na zwolnieniu jest nadal zatrudnieniem, ale nie jest zawodową aktywnością.

Nowe zobowiązanie

Zaciągnięcie nowego kredytu. Życie pisze różne scenariusze i okazuje się, że zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny to przytrafi się jakaś karta kredytowa, kredyt ratalny – albo – co się częściej zdarza, kredyt gotówkowy na wkład własny. Jeżeli macie wysokie dochody to oczywiście nie ma z tym problemu. Możecie mieć kilka kredytów. Jeżeli w dalszym ciągu posiadacie zdolność kredytową to bank udzieli Wam kolejnego. Moje doświadczenie mówi mi jednak, że często inny kredyt, karta kredytowa czy przyznany limit w koncie przeszkadza w uzyskaniu kredytu hipotecznego.

Koszty w firmie – duże inwestycje

Podatki idą w parze z kredytami. Albo płacimy podatki i mamy do wyboru wiele ofert  kredytu hipotecznego albo generujemy koszty w firmie i nie mamy zdolności kredytowej., a co za tym idzie mamy problem z uzyskanie kredytu hipotecznego. Czasami przedsiębiorca wykazuje naprawdę duże dochody, ale w momencie ubiegania się o kredyt hipoteczny nagle jest problem.

Podsumowując jeżeli masz w planach kredyt hipoteczny to warto umówić się na spotkanie z Ekspertem kredytowym, bezpłatnie pomogę Ci cały proces zaplanować w czasie.

Dlatego już dziś zapraszam Cię na spotkanie do mojego biura!

5 2 votes
Oceń artykuł

Leave a Reply

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kornelia
2 lat temu

Tak dokładnie :))) a niestety mało się o tym mówi, dobrze że Pani czuwa

Marzena
Marzena
2 lat temu

Warto wiedzieć, żeby potem nie mieć kłopotów.

Cresta Social Messenger
2
0
Would love your thoughts, please comment.x