fbpx

Kredyt w czasach Covid

Kredyt w czasach Covid to temat bardzo aktualny. Jeżeli planujecie zakup nieruchomości z rynku wtórnego, podpisaliście umowę rezerwacyjną z Deweloperem, a może chcecie rozpocząć budowę domu i chcecie skorzystać z finansowania warto przeczytać poniższy artykuł. 

Banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów – zmieniły wysokość wkładu własnego, wprowadziły wiele ograniczeń w akceptacji dochodów dotyczy głównie: umów cywilno-prawnych oraz dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Dlatego też starając się o kredyt, trzeba zadać sobie pytanie, nie „na jakich warunkach”, a „czy i gdzie, w ogóle dostanę kredyt.

 

Szczegóły warunków w Bankach

Alior: bank jasno komunikuje, że ma „apetyt” na nowe kredyty hipoteczne, mimo aktualnej sytuacji nie zamierza ograniczać akcji kredytowej. Jako jedyny na rynku obniżył marże kredytowe oraz utrzymał ofertę dla klientów zarabiających za granicą (EUR, USD i GBP). Nadal udziela kredytów na 90 %LTV. Minusem oferty jest brak akceptacji dochodów z umów cywilno-prawnych oraz wprowadzenie listy branż zagrożonych dla klientów uzyskujących dochody z działalności gospodarczej.

BNP Paribas – oferta cenowa nadal atrakcyjna (po uproduktowieniu), szybki i sprawny proces kredytowy, otwarty na nowych klientów. Bank wprowadził ograniczenia w akceptacji dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w wybranych branżach (w sytuacji gdy stanowią przeważający udział w dochodach) oraz ograniczenia w ilości udzielanych kredytów.

mBank – bank zaostrzył kryteria przyznawania kredytów, spadek zdolności kredytowej, zmiana w sposobie liczenia zdolności dla kredytów z okresem powyżej 25 lat, ograniczenie w akceptacji dochodów z działalności gospodarczej w branżach zagrożonych. Ograniczenie w poziomie LTV dla 3-go i 4-go kredytu Klienta (odpowiednio max 70% i 80 %). Plusem jest oferta cenowa – oferta promocyjna.

Millenium – to drugi bank, który twierdzi, że jest otwarty na nowe wnioski i nowych Klientów. Bank wprowadził jednak poniższe ograniczenia: obniżenie LTV 90% do 80%) w przypadku zakupu nieruchomości o wartości powyżej 750k (dla miast powyżej 250k mieszkańców) oraz powyżej 500k (dla pozostałych miast), ograniczenia w akceptacji dochodów z umów cywilno-prawych (brak akceptacji, jeśli są jedynym źródłem dochodu), ograniczenia w akceptacji dochodów z działalności gospodarczej (nie akceptowane, jeśli działalność jest jedynym źródłem dochodu oraz jest prowadzona krócej niż 24 m-ce a także, gdy działalność prowadzona jest w branżach wysokiego ryzyka). Wprowadzono również ograniczenia w możliwości udzielenia kredytu, w zależności od ilości nieruchomości posiadanych dotychczas przez klienta.

ING – najostrzejsza zmiana na rynku. Bank obniżył poziom max LTV (80% na 70%), wycofał wszystkie oferty promocyjne oraz zrezygnował z akceptacji dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej.

PKO BP – kolejny bank, który ogranicza akcję kredytową. Zmniejszenie poziomu max LTV z 90% na 80%, zaostrzenie scoringu, a w konsekwencji znaczne pogorszenie zdolności kredytowej, zwłaszcza dla Klientów osiągających dochody z działalności gospodarczej oraz tzw. branż zagrożonych.

PeKaO – bank również wprowadził zmiany w związku z pandemią: podwyżka marż, brak akceptacji dochodów z zagranicy oraz umów cywilno-prawnych, ograniczenia w akceptacji dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej w tzw. branżach zagrożonych, ograniczenia w ilości udzielanych kredytów dla Klienta. Zmniejszenie max LTV,  w zależności od rodzaju i metrażu nieruchomości, (max 70% dla domów i mieszkań o powierzchni powyżej 80 m2) a także w zależności od wysokości dochodów netto uzyskiwanych przez Klientów.

Santander – wprowadzono  ograniczenia co do akceptacji uzyskiwania źródeł dochodów (wykluczenie zleceń, dzieła, umów czasowych) oraz zaostrzono kryteria scoringowe dla Klientów uzyskujących dochody z działalności gospodarczej. Wprowadzono również ograniczenia w akceptacji uzyskiwanych z działalności gospodarczej w tzw. branżach zagrożonych. Są też. Nieoficjalne informacje, że Klient nie będący dotychczasowym Klientem banku może liczyć na max 80% LTV (mimo, że w ofercie maksymalnym dostępnym poziomem LTV jest LTV 90%).

Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż stopy procentowe są na  rekordowo niskim poziomie (na chwilę obecną Wibor 6M wynosi 0,69%). 4 banki oferują kredyt ze stałym oprocentowaniem.

Dla nowych kredytów, stałe oprocentowanie na okres 5 lat.

– PKO BP

– ING

– PeKaO

– Santander

Do końca roku Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła wymóg stałego oprocentowania kredytu w każdym banku.

Dla obecnych kredytów jest możliwość zmiany oprocentowania na stałe  w 2 bankach:

– PKO BP

– ING

Jeżeli planujesz uzyskanie kredytu hipotecznego i potrzebujesz profesjonalnej pomocy w uzyskaniu kredytu skontaktuj się ze mną. Umówimy się na spotkanie o dogodnej dla Ciebie porze. Zweryfikuję Twoją zdolność kredytową, zgodnie z aktualnymi wymogami banków i zajmę się wszystkimi formalnościami. Na każdym etapie współpracy będę Cię informować  o postępach w procesie kredytu.

0 0 votes
Oceń artykuł

Leave a Reply

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Cresta Social Messenger
0
Would love your thoughts, please comment.x